MPIA4020V2-100-R
MPIA4020V2-100-R
MPIA4020V2-100-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPIA4020V2-100-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 10UH 1.7A 281 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, J-Lead
  • Delivery Services
10 µH Shielded Molded Inductor 1.7 A 281mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
MPIA4020V2-100-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MPIA40-V2
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 281mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 17MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)