MPIA4020V2-150-R
MPIA4020V2-150-R
MPIA4020V2-150-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPIA4020V2-150-R
  • Description
    FIXED IND 15UH 1.5A 384 MOHM SMD
  • Delivery Services
15 µH Shielded Molded Inductor 1.5 A 384mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
MPIA4020V2-150-R
Series MPIA40-V2
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Metal Composite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 384mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 13MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)