MPIA4020V2-1R0-R
MPIA4020V2-1R0-R
MPIA4020V2-1R0-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPIA4020V2-1R0-R
  • Description
    FIXED IND 1UH 6.5A 24 MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 24mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
MPIA4020V2-1R0-R
Series MPIA40-V2
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core Metal Composite
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6.5 A
Current - Saturation (Isat) 7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 65MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)