MPL-AY3020-100
MPL-AY3020-100
MPL-AY3020-100
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPL-AY3020-100
  • Manufacturer
    Monolithic Power Systems Inc.
  • Description
    FIXED IND 10UH 1.3A 370 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, J-Lead
  • Delivery Services
10 µH Unshielded Molded Inductor 1.3 A 370mOhm 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
MPL-AY3020-100
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Monolithic Power Systems Inc.
Series MPL-AY
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core -
Inductance 10 µH
Tolerance -
Current Rating (Amps) 1.3 A
Current - Saturation (Isat) 1.75A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 370mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)