MPL-AY3020-1R0
MPL-AY3020-1R0
MPL-AY3020-1R0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPL-AY3020-1R0
  • Description
    FIXED IND 1UH 4.3A 30 MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Unshielded Molded Inductor 4.3 A 30mOhm 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
MPL-AY3020-1R0
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance -
Current Rating (Amps) 4.3 A
Current - Saturation (Isat) 6.2A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 30mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)