MPL-AY3020-2R2
MPL-AY3020-2R2
MPL-AY3020-2R2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPL-AY3020-2R2
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 3A 64 MOHM SMD
  • Delivery Services
2.2 µH Unshielded Molded Inductor 3 A 64mOhm 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
MPL-AY3020-2R2
Material - Core -
Inductance 2.2 µH
Tolerance -
Current Rating (Amps) 3 A
Current - Saturation (Isat) 5.3A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 64mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)