MPM24-1KNSI
MPM24-1KNSI
MPM24-1KNSI
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPM24-1KNSI
  • Description
    DC DC CNVRTR -167 TO -1000V 15W
  • Delivery Services
High Voltage - Isolated Module DC DC Converter 1 Output -167 ~ -1000V 1.5mA 4V - 24V Input
Quick Inquiry
MPM24-1KNSI
Manufacturer ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series UltraVolt® MPM
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output 1 -167 ~ -1000V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.5mA
Power (Watts) 15 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Package / Case 4-DIP Module
Size / Dimension 1.55" L x 1.55" W x 0.85" H (39.4mm x 39.4mm x 21.6mm)