MX84B012NF1
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
CONN PIN HEADER 12 POS R/A
Request for Quotation
MX84B012NF1
lmages are for reference only.MX84B012NF1
CONN PIN HEADER 12 POS R/A
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.087" (2.20mm)
MX84B012NF1
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Series | MX84B |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.087" (2.20mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating | 0.303" (7.70mm) |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.626" (15.90mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Syndiotactic Polystyrene (SPS), Glass Filled |
| Features | Mounting Flange |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | 3A |