MX84B040NF1
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
CONN PIN HEADER 40 POS R/A
Request for Quotation
MX84B040NF1
lmages are for reference only.MX84B040NF1
CONN PIN HEADER 40 POS R/A
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.087" (2.20mm)
MX84B040NF1
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.087" (2.20mm) |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating | 0.303" (7.70mm) |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.626" (15.90mm) |
| Features | Mounting Flange |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | 3A |