MX84B024NF2
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
CONN PIN HEADER 24 POS R/A PHEV/
Request for Quotation
MX84B024NF2
lmages are for reference only.MX84B024NF2
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.087" (2.20mm)
MX84B024NF2
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.087" (2.20mm) |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | - |
| Contact Length - Mating | 0.303" (7.70mm) |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.626" (15.90mm) |