MY2-02-AC24
MY2-02-AC24
MY2-02-AC24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MY2-02-AC24
  • Manufacturer
    Omron Automation and Safety
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Through Hole
Quick Inquiry
MY2-02-AC24
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Omron Automation and Safety
Series MY
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 1250VA, 625W
Coil Current 133.3 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 19.2 VAC
Must Release Voltage 7.2 VAC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -55°C ~ 70°C
Contact Material Silver (Ag)
Approval Agency CE, CSA, UR, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 180 Ohms