MY2-02-DC24
MY2-02-DC24
MY2-02-DC24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MY2-02-DC24
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
MY2-02-DC24
Series MY
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 1250VA, 625W
Coil Current 36.3 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 19.2 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -55°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 662 Ohms