MY2-02-DC12
MY2-02-DC12
MY2-02-DC12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MY2-02-DC12
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
MY2-02-DC12
Series MY
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 1250VA, 625W
Coil Current 72.7 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -55°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 165 Ohms