MYBSP01201ABF
MYBSP01201ABF
MYBSP01201ABF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MYBSP01201ABF
  • Manufacturer
    Murata Power Solutions Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 12W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
Isolated PoE Module DC DC Converter 1 Output 12V 1A 37V - 57V Input
Quick Inquiry
MYBSP01201ABF
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series MYBSP
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated PoE Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 37V
Voltage - Input (Max) 57V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 12 W
Applications ITE (Commercial)
Features OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 84%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Module
Size / Dimension 1.02" L x 0.58" W x 0.24" H (26.0mm x 14.8mm x 6.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number MYBSP012
Voltage - Isolation 2.25 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MYBSP01201ABF-EVM MYBSP01206AZFT MYBSP01206AZFT-EVM MYBSP0122BABF
Part Number MYBSP01201ABF-EVM MYBSP01206AZFT MYBSP01206AZFT-EVM MYBSP0122BABF
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description POWERM 72W, 12VO/6A ISOLATED DC-DC CONV POWERM DC DC CONVERTER 12V 26W