MYBSP01206AZFT
MYBSP01206AZFT
MYBSP01206AZFT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MYBSP01206AZFT
  • Description
    72W, 12VO/6A ISOLATED DC-DC CONV
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    10-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 6A 41.1V - 57V Input
Quick Inquiry
MYBSP01206AZFT
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series -
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 41.1V
Voltage - Input (Max) 57V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 6A
Power (Watts) 72 W
Applications ITE (Commercial)
Features Hot Swappable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 93.2%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 10-DIP Module
Size / Dimension 2.22" L x 0.87" W x 0.34" H (56.4mm x 22.2mm x 8.5mm)
Standard Number -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MYBSP01206AZFT-EVM MYBSP01201ABF MYBSP01201ABF-EVM MYBSP0122BABF
Part Number MYBSP01206AZFT-EVM MYBSP01201ABF MYBSP01201ABF-EVM MYBSP0122BABF
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description POWERM DC DC CONVERTER 12V 12W POWERM DC DC CONVERTER 12V 26W