OQ0453000000G
OQ0453000000G
OQ0453000000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OQ0453000000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM
  • Delivery Services
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
OQ0453000000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series OQ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number OQ04
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions 4
Positions Per Level 4
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation Vertical
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Black
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V