OQ0454000300G
OQ0454000300G
OQ0454000300G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OQ0454000300G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM
  • Delivery Services
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
OQ0454000300G
Base Product Number OQ04
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation Vertical
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Black
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Locking Ramp
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V