OQ0453300000G
OQ0453300000G
OQ0453300000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OQ0453300000G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM
  • Delivery Services
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
OQ0453300000G
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Base Product Number OQ04
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation Vertical
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Orange
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V