P0805E1000BBTA
Manufacturer
Vishay SferniceDescription
SFERNICE THIN FILMS
Datasheet
DatasheetPackage
0805 (2012 Metric)
Request for Quotation
P0805E1000BBTA
lmages are for reference only.P0805E1000BBTA
SFERNICE THIN FILMS
Datasheet0805 (2012 Metric)
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thin Film
P0805E1000BBTA
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Vishay Sfernice |
| Series | P |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Resistance | 100 Ohms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.025" (0.63mm) |