P0805E1000BNW
Manufacturer
Vishay SferniceDescription
SFERNICE THIN FILMS
Datasheet
DatasheetPackage
0805 (2012 Metric)
Request for Quotation
P0805E1000BNW
lmages are for reference only.P0805E1000BNW
SFERNICE THIN FILMS
Datasheet0805 (2012 Metric)
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thin Film
P0805E1000BNW
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Vishay Sfernice |
| Series | P |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 100 Ohms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.025" (0.63mm) |