P0805E1000BNT
Request for Quotation
P0805E1000BNT
lmages are for reference only.P0805E1000BNT
Delivery Services
100 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thin Film
P0805E1000BNT
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Vishay Sfernice |
| Series | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Vishay Sfernice |
| Series | P |
| Resistance | 100 Ohms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.025" (0.63mm) |