P0805E1093BBT
P0805E1093BBT
P0805E1093BBT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P0805E1093BBT
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    SFERNICE THIN FILMS
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
109 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thin Film
Quick Inquiry
P0805E1093BBT
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series P
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 109 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Size / Dimension 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)