P0805E1661BNT
P0805E1661BNT
P0805E1661BNT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P0805E1661BNT
  • Delivery Services
1.66 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thin Film
Quick Inquiry
P0805E1661BNT
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1.66 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)