PBL500PS12C
PBL500PS12C
PBL500PS12C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PBL500PS12C
  • Description
    AC/DC CONVERTER 12V 250W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PBL500PS12C
Manufacturer XP Power
Series PBL500 (500W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 20.83 A
Applications Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 90%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.10" L x 4.00" W x 2.64" H (180.3mm x 101.6mm x 67.1mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 250W (450W Forced Air)