PBL500PS24B
PBL500PS24B
PBL500PS24B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PBL500PS24B
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V 250W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PBL500PS24B
Manufacturer XP Power
Series PBL500 (500W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 10.42 A
Applications Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 90%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.10" L x 4.00" W x 1.56" H (180.3mm x 101.6mm x 39.6mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 250W (500W Forced Air)