PBL500PS36B
Manufacturer
XP PowerDescription
AC/DC CONVERTER 36V 322W
Request for Quotation
PBL500PS36B
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 80 ~ 264 VAC Input
PBL500PS36B
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | XP Power |
| Series | PBL500 (500W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 80 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 8.94 A |
| Applications | Medical |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Efficiency | 90% |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 7.10" L x 4.00" W x 1.56" H (180.3mm x 101.6mm x 39.6mm) |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 322W (500W Forced Air) |