PCA-6-LA-20-HU-3-T/R
Manufacturer
Adam TechDescription
CONN FFC FPC TOP 20POS 0.5MM R/A
Request for Quotation
PCA-6-LA-20-HU-3-T/R
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
PCA-6-LA-20-HU-3-T/R
| Manufacturer | Adam Tech |
| Series | PCA |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Number of Positions | 20 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.091" (2.30mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | Thermoplastic |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |