PCA-6-LA-20-HL-3-T/R
PCA-6-LA-20-HL-3-T/R
PCA-6-LA-20-HL-3-T/R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCA-6-LA-20-HL-3-T/R
  • Description
    CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
  • Delivery Services
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Quick Inquiry
PCA-6-LA-20-HL-3-T/R
Series PCA
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Number of Positions 20
Pitch 0.020" (0.50mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.091" (2.30mm)
Voltage Rating -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.5A