PCS15-220A-240A-40ZL
PCS15-220A-240A-40ZL
PCS15-220A-240A-40ZL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCS15-220A-240A-40ZL
  • Description
    SSR RELAY 40A 48~280VAC SCREW TE
Quick Inquiry
PCS15-220A-240A-40ZL
Output Type AC, Zero Cross
Voltage - Input 175 ~ 264VAC
Voltage - Load 48 V ~ 280 V
Load Current 40 A
Termination Style Screw Terminal
Operating Temperature -30°C ~ 80°C
Package / Case -
Supplier Device Package -
Approval Agency cURus
Grade -
Qualification -
Base Product Number PCS15-220
On-State Resistance (Max) -
Parts with Similar Specifications
Part Number PCS15-220A-240A-40ZLQ PCS15-220A-240A-40ZYL PCS15-220A-240A-40ZYLQ PCS15-220A-240A-10ZL
Manufacturer Picker Components Picker Components Picker Components Picker Components
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description SSR RELAY 40A 48~280VAC QUICK CO SSR RELAY 40A 48~280VAC SCREW TE SSR RELAY 40A 48~280VAC QUICK CO SSR RELAY 10A 48~280VAC SCREW TE