PCS15-220A-240A-10ZL
PCS15-220A-240A-10ZL
PCS15-220A-240A-10ZL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCS15-220A-240A-10ZL
  • Manufacturer
    Picker Components
  • Description
    SSR RELAY 10A 48~280VAC SCREW TE
  • Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A)
Quick Inquiry
PCS15-220A-240A-10ZL
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Solid State Relays SSR -
Manufacturer Picker Components
Series PCS15
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type AC, Zero Cross
Voltage - Input 175 ~ 264VAC
Voltage - Load 48 V ~ 280 V
Load Current 10 A
Termination Style Screw Terminal
Operating Temperature -30°C ~ 80°C
Package / Case -
Supplier Device Package -
Approval Agency cURus
Grade -
Qualification -
Base Product Number PCS15-220
On-State Resistance (Max) -
Parts with Similar Specifications
Part Number PCS15-220A-240A-10ZLQ PCS15-220A-240A-10ZYL PCS15-220A-240A-10ZYLQ PCS15-220A-240A-40ZL
Manufacturer Picker Components Picker Components Picker Components Picker Components
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description SSR RELAY 10A 48~280VAC QUICK CO SSR RELAY 10A 48~280VAC SCREW TE SSR RELAY 10A 48~280VAC QUICK CO SSR RELAY 40A 48~280VAC SCREW TE