PHV-5R4H255-R
PHV-5R4H255-R
PHV-5R4H255-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PHV-5R4H255-R
  • Description
    CAP 2.5F -10% +30% 5.4V T/H
  • Package
    Radial, Can, Horizontal
  • Delivery Services
2.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can, Horizontal 80mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Quick Inquiry
PHV-5R4H255-R
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.5 F
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 5.4 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can, Horizontal
Lead Spacing 0.209" (5.30mm)
Size / Dimension 0.906" L x 0.839" W (23.00mm x 21.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C