PHV-5R4V474-R
PHV-5R4V474-R
PHV-5R4V474-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PHV-5R4V474-R
  • Description
    CAP 470MF -10% +30% 5.4V T/H
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
470 mF (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can 400mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Quick Inquiry
PHV-5R4V474-R
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 470 mF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 5.4 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.465" (11.80mm)
Size / Dimension 0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C