PMB-24V35W1AA
PMB-24V35W1AA
PMB-24V35W1AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PMB-24V35W1AA
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V 35W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PMB-24V35W1AA
Manufacturer Delta Electronics
Series PMT (35W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 1.46 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 85%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.86" L x 3.86" W x 1.48" H (98.0mm x 98.0mm x 37.5mm)
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Current - Output 5 -
Power (Watts) 35W