PMB-24V50W1AA
PMB-24V50W1AA
PMB-24V50W1AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PMB-24V50W1AA
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V 50W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PMB-24V50W1AA
Manufacturer Delta Electronics
Series PMT (50W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2.1 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 86%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, TUV
Current - Output 5 -
Power (Watts) 50W