PMB-24V35W1AH
Manufacturer
Delta ElectronicsDescription
AC/DC CONVERTER 24V 35W
Request for Quotation
PMB-24V35W1AH
lmages are for reference only.PMB-24V35W1AH
AC/DC CONVERTER 24V 35W
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
PMB-24V35W1AH
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Series | PMT (35W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 1.46 A |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Efficiency | 85% |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm) |
| Approval Agency | CB, CE, CCC, cURus, TUV |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 35W |