PQD6-Q24-D12-D
PQD6-Q24-D12-D
PQD6-Q24-D12-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PQD6-Q24-D12-D
  • Manufacturer
    CUI Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-12V 6W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 250mA, 250mA 9V - 36V Input
Quick Inquiry
PQD6-Q24-D12-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer CUI Inc.
Series PQD6-D (6W)
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 250mA, 250mA
Power (Watts) 6 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 87%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 5-DIP Module
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number PQD6-Q24
Voltage - Isolation 1.5 kV