PQD6-Q48-D15-D
PQD6-Q48-D15-D
PQD6-Q48-D15-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PQD6-Q48-D15-D
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-15V 6W
  • Package
    5-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 200mA, 200mA 18V - 75V Input
Quick Inquiry
PQD6-Q48-D15-D
Manufacturer CUI Inc.
Series PQD6-D (6W)
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 200mA, 200mA
Power (Watts) 6 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 88%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 5-DIP Module
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number PQD6-Q48
Voltage - Isolation 1.5 kV