PQD6-Q24-S12-D
PQD6-Q24-S12-D
PQD6-Q24-S12-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PQD6-Q24-S12-D
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 6W
  • Package
    5-DIP Module, 4 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 9V - 36V Input
Quick Inquiry
PQD6-Q24-S12-D
Manufacturer CUI Inc.
Series PQD6-D (6W)
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 500mA
Power (Watts) 6 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 87%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency EN
Standard Number 55024
Base Product Number PQD6-Q24
Voltage - Isolation 1.5 kV