PT52A012B
PT52A012B
PT52A012B
  • Delivery Services
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
PT52A012B
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Series PTH, SCHRACK
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 12VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 6 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 1500VA
Coil Current 62.5 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Plug In
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Approval Agency CQC, cURus, TUV
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 192 Ohms