PT52AR24B
PT52AR24B
PT52AR24B
  • Delivery Services
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VAC Coil Socketable
Quick Inquiry
PT52AR24B
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 6 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 1500VA
Coil Current 41.6 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 38.4 VAC
Must Release Voltage 7.2 VAC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 192 Ohms