PTN06-B50HC20-H
PTN06-B50HC20-H
PTN06-B50HC20-H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTN06-B50HC20-H
  • Description
    TRIMMER 50KOHM 0.15W PC PIN SIDE
  • Delivery Services
50 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
PTN06-B50HC20-H
Packaging Bag
RoHS Status
Resistance 50 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient -
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Side Adjustment
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.248" Dia (6.30mm)