RH2B-ULD-DC100-110V
RH2B-ULD-DC100-110V
RH2B-ULD-DC100-110V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RH2B-ULD-DC100-110V
  • Manufacturer
    IDEC
  • Description
    RELAY PLUG-IN DPDT 10A 110VDC
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 100 ~ 110VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
RH2B-ULD-DC100-110V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer IDEC
Series RH
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 100 ~ 110VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 240VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2400VA, 300W
Coil Current 9 mA
Coil Type Non Latching
Features Diode, Lighted Indicator
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage -
Must Release Voltage -
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Approval Agency CE, CSA, cURus, TUV
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 12.25 kOhms