RH2B-ULD-DC125V
RH2B-ULD-DC125V
RH2B-ULD-DC125V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RH2B-ULD-DC125V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 125VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
RH2B-ULD-DC125V
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 125VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 240VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2400VA, 300W
Coil Current 7.2 mA
Coil Type Non Latching
Features Diode, Lighted Indicator
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 100 VDC
Must Release Voltage 12.5 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 17.361 kOhms