RH2B-ULD-DC12V
RH2B-ULD-DC12V
RH2B-ULD-DC12V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RH2B-ULD-DC12V
  • Manufacturer
    IDEC
  • Description
    RELAY PLUG-IN DPDT 10A 12VDC
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
RH2B-ULD-DC12V
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 240VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2400VA, 300W
Coil Current 75 mA
Coil Type Non Latching
Features Diode, Lighted Indicator
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 160 Ohms