RMEF0805FT200R
RMEF0805FT200R
RMEF0805FT200R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMEF0805FT200R
  • Manufacturer
    Stackpole Electronics Inc
  • Description
    RES 200 OHM 1% 1/8W 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
200 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMEF0805FT200R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMEF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 200 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings 7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free), AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number RMEF0805FT
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RMEF0805FT200K RMEF0805FT200R RMEF0805FT205K RMEF0805FT205R
Part Number RMEF0805FT200K RMEF0805FT200R RMEF0805FT205K RMEF0805FT205R
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 200K OHM 1% 1/8W 0805 RES 200 OHM 1% 1/8W 0805 RES 205K OHM 1% 1/8W 0805 RES 205 OHM 1% 1/8W 0805