RPA1010101M050B
Manufacturer
KYOCERA AVXDescription
CAP ALUM POLY 100UF 20% 50V TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
RPA1010101M050B
lmages are for reference only.RPA1010101M050B
CAP ALUM POLY 100UF 20% 50V TH
DatasheetRadial, Can
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 32mOhm 5000 Hrs @ 105°C
RPA1010101M050B
| Category | Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors - |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | RPA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 32mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 117.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.35 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |