RPA1010122M006K
Manufacturer
KYOCERA AVXDescription
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 6.3V TH
Request for Quotation
RPA1010122M006K
lmages are for reference only.RPA1010122M006K
Delivery Services
1200 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 15mOhm 5000 Hrs @ 105°C
RPA1010122M006K
| Series | RPA |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 1200 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 260 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.2 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |