RR3B-ULSAC120V
RR3B-ULSAC120V
RR3B-ULSAC120V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR3B-ULSAC120V
  • Manufacturer
    IDEC
  • Description
    RELAY SIDE MOUNT 3PDT 120VAC
  • Delivery Services
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
RR3B-ULSAC120V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer IDEC
Series RR
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 120VAC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 240VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2400VA, 300W
Coil Current 20.5 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 96 VAC
Must Release Voltage 36 VAC
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Operating Temperature -25°C ~ 40°C
Contact Material Silver (Ag)
Approval Agency CE, CSA, cURus, TUV
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 2.1 kOhms