RSMF2FA150R
RSMF2FA150R
RSMF2FA150R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RSMF2FA150R
  • Manufacturer
    Stackpole Electronics Inc
  • Description
    RES 150 OHM 1% 2W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
150 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
Quick Inquiry
RSMF2FA150R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RSMF
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 150 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)