RSMF2FB118R
RSMF2FB118R
RSMF2FB118R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RSMF2FB118R
  • Description
    RES 118 OHM 1% 2W AXIAL
  • Delivery Services
118 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
Quick Inquiry
RSMF2FB118R
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 118 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)